* Excludes certain products - Only available for purchases of $1000 or More
| Part Number | S13168 |
|---|---|
| Manufacturer | Satco |
| Watts | 60 Watts |
| Lumens | 7000L |
| CRI | >80 |
| Color Temperature | 5000 Kelvin |
| Beam Angle | 360° |
| Input Voltage | 120V |
| Rated Life | 20,000 hours + |
| Dimmable | No |
| Minimum Operating Temperature | –30°C |
| Maximum Operating Temperature | 45°C |
| Dimensions | 13.98'x9.65'x5.91' |
| Warranty | 2 Year |
| Certifications | ![]() ![]() ![]() |
| Lead Time | In Stock - Quick Ship |