* Excludes certain products - Only available for purchases of $1000 or More
• Universal Voltage: 120V-277V applications
• Color Rendering Index (CRI): ≥80
• Easy retrofit into most common linear fluorescent fixtures
• Simple ballast bypass, single-ended/ double-ended power
• Single Ended Connection can be used with non-shunted lamp holders.
• Double Ended Connection can be used with shunted lamp holders.
• Instant on
• Mercury free and virtually no UV or IR light
• Suitable for damp locations
• Nano plastic construction
• Rated Lifetime @ L70: 50,000 Hours
| Part Number | L10T8SDE440-NP1 |
|---|---|
| Manufacturer | Maxlite |
| Watts | 10 Watts |
| Color Temperature | 4000 Kelvin |
| CRI | >80 |
| Lumens | 1700 |
| Lumens Per Watt | 162 |
| Beam Angle | 180° |
| Rated Life | 50,000 hours + |
| Input Voltage | 120V-277V |
| Dimmable | No |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Maximum Operating Temperature | 45°C |
| Dimensions | 47.72"X1.02" |
| Lead Time | In Stock - Quick Ship |
| Certifications | ![]() ![]() ![]() ![]() |
| UPC Code | 767627046346 |
| Warranty | 5 Year |