* Excludes certain products - Only available for purchases of $1000 or More
Each puck includes a Mounting Bracket & 3 Trims (White, Black, and Brushed Nickel)
Features and Benefits:
• Energy Used: 2.2W
• Halogen Equivalent: 15W
• Input: 12V DC
• Plug-In Driver: Not Dimmable
• Hard Wired Driver: TRIAC Dimmable 10% – 100%
• Beam Angle: 120°
• Light colour options: Soft White 3000K, Neutral White 4000K
• Light output: Soft White 150 lm, Neutral White 170 lm
• CRI 90 + for True Colour Rendering
• Ambient Operating Temperature: -4°F (-20°C) to +104°F (+40°C)
• Certification: cETLus
| Part Number | AD-107T |
|---|---|
| Manufacturer | Lotus |
| Lumens | 150-170 |
| CRI | 90+ |
| Color Temperature | 3000 Kelvin, 4000 Kelvin |
| Beam Angle | 120° |
| Dimmable | Yes |
| Input Voltage | 12V |
| Rated Life | 50,000 hours + |
| Minimum Operating Temperature | -4°F (-20°C) |
| Maximum Operating Temperature | +104°F (+40°C) |
| Dimensions | ID 2 1/4″ ; OD 3″ ; Depth: 1/4″ Thin Surface Mounted or 1/8″ Thin Recessed Mounted |
| Certifications | ![]() |
| Warranty | 3 Year |
| UPC Code | 733447500047 |
| Lead Time | In Stock - Quick Ship |