* Excludes certain products - Only available for purchases of $1000 or More
LED Complete 2 Under Cabinet Fixture, White
American Lighting ALC2-8-WH
A modular LED undercabinet fixture with dimmable 5630 LEDs, a low profile housing and glare-free lens design.
LED Complete 2 Under Cabinet Fixture, White
American Lighting ALC2-8-WH
A modular LED undercabinet fixture with dimmable 5630 LEDs, a low profile housing and glare-free lens design.
PRODUCT DETAILS
• Low profile design – under 1" high
• Highly efficient 3000K LEDs provide Warm White light (90+ CRI)
• Diffuse, durable lens distributes light evenly
• Cool to the touch operation – produces virtually no heat
• Modular design for maximum flexibility and quick installation – allows up to 400 watts to link together
• Bright LED light is dimmable with most standard incandescent dimmers
• Long life LEDs last up to 35,000 hours (average life)
• Easy to install – quick access door with included 3/8" cable clamp and push-in electrical connectors facilitate wiring without opening the fixture
ALC2-8-WH 8-3/4" Length • 3W • 180Lm
ALC2-12-WH 12-1/4" Length • 4W • 270Lm
ALC2-18-WH 18-1/4" Length • 6W • 415Lm
ALC2-24-WH 24-1/4" Length • 8W • 515Lm
ALC2-32-WH 32-3/4" Length • 11W • 770Lm
ALC2-40-WH 40-1/4" Length • 14W • 955Lm
| Part Number | ALC2-8-WH |
|---|---|
| Manufacturer | American Lighting |
| Input Voltage | 120V |
| Watts | 3 Watts |
| Lumens | 180lm |
| Color Temperature | 3000 Kelvin |
| Beam Angle | 120° |
| CRI | 93+ |
| Rated Life | 35,000 hours + |
| Dimmable | Yes |
| Dimensions | 8-3/4", 12-1/3", 18-1/4", 24-1/4", 32-3/4" or 40-1/4" |
| Certifications | ![]() |
| Specification Sheet | |
| Lead Time | In Stock - Quick Ship |
| UPC Code | 714176005454 |