* Excludes certain products - Only available for purchases of $1000 or More
▶ DESIGN - LED OUTDOOR WALL SCONCE has a modern, multipurpose design and a stylish look with efficient lighting. The UV resistant PMMA lens with a 125° beam angle grants you even light distribution. It is designed to operate on 120V circuits and provides smooth triac dimming capabilities ranging from 10% to 100%.
▶ VARIETY - The fixture comes in 8-, 14- and 24-inch and available in Black finish.
▶ COLOR SELECTABLE - You can choose either a 3000K warm white, 4000K cool white or 5000K daylight color temperature.
▶ INSTALLATION - Installation is quick and easy: just attach the cross bar to the outlet box with screws, connect the wires, and fasten the fixture to the cross bar. Screws, wire nuts and all necessary installation accessories are provided.
▶ APPLICATION - The fixture is rated for Wet Locations, making it perfect for indoor and outdoor projects such as decks, front doors, porches, patios, corridors, walkways, or any other common areas.
▶ ADVANTAGES - With a lifespan of 50,000 hours, these fixtures are made to last decades under normal operation! ASD provides a 5-year limited warranty along with ETL certification to guarantee top quality products and safety!
▶ OPTIONS:
▶ MODEL WITH PHOTOCELL - The built-in Dusk to Dawn Photocell will automatically turn the fixture on/off depending on the time of day.
| Part Number | ASD-OLWS23-24D30CC-BK |
|---|---|
| Manufacturer | ASD |
| Watts | 30 Watts |
| Input Voltage | 120V-277V |
| Minimum Operating Temperature | -40°F |
| Maximum Operating Temperature | 113°F |
| Dimensions | 6" x 3-1/8" x 24" |
| Color Temperature | 3000 Kelvin, 4000 Kelvin, 5000 Kelvin |
| Dimmable | Yes |
| CRI | >80 |
| Lumens | 2,603lm |
| Lead Time | In Stock - Quick Ship |
| Warranty | 5 Year |
| Rated Life | 50,000 hours + |
| UPC Code | 81019020096 |
| Certifications | ![]() |