* Excludes certain products - Only available for purchases of $1000 or More
PRODUCT DESCRIPTION
4" PLUS Trimless Iolite downlights have no exposed flange and do not extend beyond the ceiling plane. Iolite PLUS Trimlessrequires a PLUS Trimless Mud Ring and New Construction housing. Deep regressed cone reflectors optimize visual cut-off.
FEATURES
· Trimless knife edge appearance
· Delivering up to 2800 lumens
· 2700K, 3000K, 3500K, 4000K, 5000K @ 90+ CRI
· Flood optic, narrow flood and spot optics (included)
· 5-Year limited warranty
4″ Trimless Iolite reflectors have no exposed trim flange and do not extend beyond the ceiling plane. Iolite Trimless requires a Trimless Mud Ring and New Construction housing. Deep regressed cone reflectors optimize visual cut-off.
Color Temperatures: 2700K, 3000K, 3500K, 4000K, 5000K, Comfort Dim (warm dimming)
Lumens / Wattage:
Optics Included: Spot, Narrow Flood, Flood (field changeable)
Required: Trimless Mud Plate (NIO-TLMR-4R)
Suction cup (NIO-TLSUCTION) available for removal from finished ceiling
| Part Number | NIO-4RTLNDC |
|---|---|
| Manufacturer | Nora Lighting |
| Recessed Can Size | 4 Inch |
| Watts | 14 Watts, 28 Watts |
| Lumens | 800lm to 2500lm |
| CRI | 90+ |
| Color Temperature | 2700 Kelvin, 3000 Kelvin, 3500 Kelvin, 4000 Kelvin, 5000 Kelvin |
| Dimmable | Yes |
| Input Voltage | 120V |
| Rated Life | 50,000 hours + |
| Minimum Operating Temperature | 0˚C |
| Maximum Operating Temperature | 40°C |
| Dimensions | See Image |
| Certifications | ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
| Warranty | 5 Year |
| UPC Code | 732180319626 |
| Lead Time | In Stock - Quick Ship |