* Excludes certain products - Only available for purchases of $1000 or More
• Used to Upgrade existing 1x4, 2x2, and 2x4’ fluorescent recessed troffers, without modifying existing fixture mounting.
• Keystone Color Select Technology: Adjustable CCT (3500K, 4000K, or 5000K)
• Keystone Power Select technology. (see Performance Specifications for details)
• Construction features precise optical lenses over each individual LED, offering optimal light diffusion and consistent surface illumination, with no risk of yellowing over product lifetime
| Part Number | KT-RKIT45PS-24PD-8CSA-VDIM /G2 |
|---|---|
| Manufacturer | Keystone Technologies |
| Watts | 45 Watts |
| Lumens | 4850 |
| CRI | >80 |
| Color Temperature | 5000 Kelvin |
| Dimmable | No |
| Input Voltage | 120V-277V |
| Rated Life | 50,000 hours + |
| Minimum Operating Temperature | –20°C |
| Maximum Operating Temperature | 40°C |
| Dimensions | 22.08"X45.43"X1.47" |
| Certifications | ![]() ![]() |
| Warranty | 1 Year |
| UPC Code | 843654162409 |
| Lead Time | In Stock - Quick Ship |