* Excludes certain products - Only available for purchases of $1000 or More
• Features - Contemporary LED wall mount senior care overbed light with a beautiful combination of finish and shade materials.
• Construction - The wiring channel is formed from 22-gauge steel and is provided with mounting slots and wiring access.
• Finish - Faux metal finish in Satin Nickel or Oil-Rubbed Bronze.
• Diffuser - LumaFuse™ double laminated fabric/acrylic. 0.110” thick fabric is available in Jute or Linen White. Standard top and bottom diffuser.
• Electrical - Input 120VAC / 60 Hz Not compatible with dimmers. Integrated four position pull switch (on up, on down, on both, all off) and single pull switch for nightlight.
• LED - Integrated LED modules capable of producing: 60W = 4050 source lumens 80W = 5400 source lumens Rated for 50,000 hours, 3000K (CCT), 90 CRI. Provides 50 footcandles of reading light over bed.
Randolph 38'' LED Overbed Jute Satin Nickel Finish/Oil-Rubbed Bronze Finish/Linen White Satin Nickel Finish/Oil-Rubbed Bronze Finish
| Part Number | RAB384000L30ENSN-JT |
|---|---|
| Manufacturer | AFX |
| Number of Lamps | 6 Lamps |
| Watts | 60 Watts, 80 Watts |
| Input Voltage | 120V |
| Minimum Operating Temperature | -4°F |
| Maximum Operating Temperature | 113°F |
| Dimensions | 38" x 4-7/8" x 4" , 50" x 4-7/8" x 4" |
| Color Temperature | 3000 Kelvin |
| Dimmable | No |
| CRI | 90 |
| Specification Sheet | |
| Lumens | 4050lm |
| Lead Time | In Stock - Quick Ship |
| Warranty | 5 Year |
| Rated Life | 50,000 hours + |
| UPC Code | 037949436270 |
| Certifications | ![]() |