* Excludes certain products - Only available for purchases of $1000 or More
The EIKO Westport Cylinder Wall Sconce and Cylinder Surface Mount models offer versatile lighting solutions for residential, hospitality, multi-family, and retail applications.
FEATURES
• Provides comfortable diffused light
• Switchable array to conveniently funnel light up, down or both up and down simultaneously (CWSP models only)
• Integrated photocell ON/OFF switch to easily disable photo control based on installation needs (CWSP & CWSW 6" models only)
CERTIFICATIONS
• Wall Sconce: UL Listed for wet locations
• Surface mount: UL Listed for dry locations
PERFORMANCE
• Rated lifetime L70 > 50,000 hours
• 30/40/5000K CCT
• CRI: >80; >90
• Up to 90 LPW
• Beam angles, 50°/ 80° depending on size
ELECTRICAL
• Input voltage: 120-277VAC 50/60Hz
• Power Factor: >0.9
• THD: <20%
• 2kV surge protection
THERMAL
• -22°F to 122°F (-30°C to 50°C)
CONSTRUCTION
• Aluminum construction
• Black or bronze finish
WARRANTY
• 5-Year limited warranty available online. Contact your EiKO sales rep for additional details.
APPLICATIONS
• Residential
• Hospitality
• Multi Family
• Retail
| Part Number | CSMWP61/30W/8CCT3/UNV/DIM/SV |
|---|---|
| Manufacturer | Eiko |
| Watts | 30 Watts |
| Input Voltage | 120V-277V |
| Minimum Operating Temperature | -22℉ |
| Maximum Operating Temperature | 122℉ |
| Dimensions | 6" x 6" x 9.4" |
| Color Temperature | 3000 Kelvin, 4000 Kelvin, 5000 Kelvin |
| Dimmable | Yes |
| CRI | 80 |
| Length | 6 |
| Width | 6 |
| Height | 9 |
| Lumens | 2700 |
| Lead Time | In Stock - Quick Ship |
| Rated Life | 50,000 hours + |
| UPC Code | 031293133038 |
| Certifications | ![]() ![]() |