* Excludes certain products - Only available for purchases of $1000 or More
•Aluminum frame featuring stepped edge design detail and gloss white paint for improved aesthetics
•New backlit style design; fits standard T-grid ceilings
•Suitable for recessed or surface mount (with optional accessories)*
•Construction features precise optical lenses over each individual LED, offering optimal light diffusion and consistent surface illumination, with no risk of yellowing over product lifetime
•Suitable for damp locations
•Powered by Keystone 0-10V dimmable LED driver with built-in junction box
•Compatible with Keystone SmartSafe LED emergency backup
•Over 50% energy savings compared to traditional fluorescent troffers
•Operating temp range -20ºC/-4ºF to 40ºC/104ºF
| Part Number | KT-BPLED40PS-22-8CSA-VDIM /G2 |
|---|---|
| Manufacturer | Keystone Technologies |
| Watts | 20 Watts, 30 Watts, 40 Watts |
| Lumens | 4,500 |
| CRI | >80 |
| Color Temperature | 3000 Kelvin, 4000 Kelvin, 5000 Kelvin |
| Input Voltage | 120V-277V |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Maximum Operating Temperature | 40°C |
| Rated Life | 50,000 hours + |
| Dimensions | 23.74”x1.37"x23.74” |
| Certifications | ![]() ![]() |
| Warranty | 10 Year |
| UPC Code | 843654127866 |
| Lead Time | In Stock - Quick Ship |