* Excludes certain products - Only available for purchases of $1000 or More
• Keystone Power Select technology (290/210W)
• Keystone Color Select technology (3000/4000/5000K)
• High power floodlight with innovative design based on established floodlight principles
• Die cast aluminum housing, with optional glare shield accessory (sold separately)
• Heavy duty, interchangeable slipfitter and trunnion mount options included
• Suitable for ground, pole, or building mount applications
• 3 pin twist lock photocell and shorting cap included with NEMA/ ANSI C136.10 3 pin twist lock receptacle
| Part Number | KT-FLED140PSHV-R4-OSF-UNV-8CSB-VDIM |
|---|---|
| Manufacturer | Keystone Technologies |
| Watts | 140 Watts |
| Lumens | 20500 |
| CRI | >80 |
| Color Temperature | 5000 Kelvin |
| Input Voltage | 120V-277V |
| Rated Life | 50,000 hours + |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | 50°C |
| Dimensions | 18.23"X12.05" |
| IP_Rating | IP65 |
| Certifications | ![]() ![]() |
| Warranty | 5 Year |
| Lead Time | In Stock - Quick Ship |