Keystone HPS-150X-Q-KIT 150W High Pressure Sodium Ballast Kit
LAMP TYPE: 150W HPS INPUT VOLTAGE: Quad (120/208/240/277) CIRCUIT TYPE: HX-HPF
SKU
HPS-150X-Q-KIT
• ANSI Designation: S55
• Line Voltage: 120/208/240/277
• Regulation: 5%
• Frequency: 60 Hz
• Recommended Fuse (A): 10/5/5/5
• Circuit Type: HX-HPF
• Insulation Class: 180ºC
• Capacitor Value: 14 MF
• Capacitor Voltage Rating: 280 V
• Capacitor Temperature Rating: 90ºC
• Winding Materials: Cu/Cu
• Lamp Starter: XG-01
• Agency Certification: RU, cRU
• Maximum Distance to Lamp: 10 FT
• 2 Year Warranty
More Information
Part Number HPS-150X-Q-KIT
Ballast Factor Normal Factor
Watts 150 Watts
Manufacturer Keystone Technologies
Input Voltage 120V-277V
Minimum Operating Temperature −40°F
Dimensions LENGTH: 2.80” WIDTH: 2.58”
Certifications
Warranty 2 Year
Lead Time In Stock - Quick Ship
UPC Code 890949001028
Write Your Own Review
You're reviewing:Keystone HPS-150X-Q-KIT 150W High Pressure Sodium Ballast Kit
Customer Questions
No Questions
Please, mind that only logged in users can submit questions
Ask a question about: Keystone HPS-150X-Q-KIT 150W High Pressure Sodium Ballast Kit