* Excludes certain products - Only available for purchases of $1000 or More
4" Round Recessed LED With Integral Driver In Connection Box. Single Color or 5 CCT, White & Black Trims
Description:
4" Round Recessed LED With Integral Driver In Connection Box. Single Color or 5 CCT, White & Black Trims
Features and Benefits:
1/2" Deep - Fits directly under joist
Type IC Rated - No Housing Required
Driver Inside Connection Box - No Junction Box Needed
5 CCT user selectable 2700K to 5000K
| Part Number | LED-S9W-5CCT-BK |
|---|---|
| Manufacturer | Lotus |
| Watts | 9 Watts |
| Lumens | 70 |
| CRI | 90+ |
| Color Temperature | 2700 Kelvin, 3000 Kelvin, 3500 Kelvin, 4000 Kelvin, 5000 Kelvin |
| Dimmable | Yes |
| Input Voltage | 12V |
| Rated Life | 50,000 hours + |
| Minimum Operating Temperature | -4°F (-20°C) |
| Maximum Operating Temperature | +104°F (+40°C) |
| Certifications | ![]() |
| Warranty | 3 Year |
| Lead Time | In Stock - Quick Ship |