* Excludes certain products - Only available for purchases of $1000 or More
• Universal Voltage: 120V-277V applications
• Color Rendering Index (CRI): ≥80
• Beam angle: 330˚
• THD <20%
• Power factor: ≥ 0.90
• Easy retrofit into most common linear fluorescent fixtures
• Simple ballast bypass, single-ended/ double-ended power
• Instant on
• Mercury free and virtually no UV or IR light
• Suitable for enclosed fixture
• Suitable for dry and damp locations
| Part Number | L12T8DE350-CG4 |
|---|---|
| Manufacturer | Maxlite |
| Watts | 12 Watts |
| Color Temperature | 5000 Kelvin |
| CRI | >80 |
| Lumens | 1300 |
| Lumens Per Watt | 108 |
| Beam Angle | 330° |
| Rated Life | 50,000 hours + |
| Input Voltage | 120V-277V |
| Dimmable | No |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Maximum Operating Temperature | 45°C |
| Dimensions | 36"X1.10" |
| Lead Time | In Stock - Quick Ship |
| Certifications | ![]() ![]() ![]() ![]() |
| UPC Code | 767627920059 |
| Warranty | 5 Year |