Maxlite SHF1200U-40MLY Sports/Ho Flood - 1200W, 120-277V, 10K Surge Protector, Medium (40 Degrees), 4K, Black, Yoke
SKU
SHF1200U-40MLY
• Up to 5 optical options: narrow - wide
• Universal voltage (120-277V) and high voltage (220-480V) Options
• 6kV + 10kA minimum surge protection, 20kA option
• Slipfitter or yoke (suitable for Cross-Arms) mounting choices
• Integral controls options - from simple On/Off photocell to dimming and dynamic theatrical effects
• Field installable visor and laser pointer (for aiming) accessories available
More Information
Part Number SHF1200U-40MLY
Manufacturer Maxlite
Watts 1200 Watts
Lumens 174528
CRI ≥70
Color Temperature 4000 Kelvin
Beam Angle 35°
Input Voltage 120V-277V
Rated Life 100,000 hours +
Minimum Operating Temperature -40°C
Maximum Operating Temperature 40°C
Dimensions 23.1inX23.4inX21.1in
IP_Rating IP65
Certifications , ,
Warranty 10 Year
Lead Time In Stock - Quick Ship
UPC Code 767627043116
Write Your Own Review
You're reviewing:Maxlite SHF1200U-40MLY Sports/Ho Flood - 1200W, 120-277V, 10K Surge Protector, Medium (40 Degrees), 4K, Black, Yoke
Customer Questions
No Questions
Please, mind that only logged in users can submit questions
Ask a question about: Maxlite SHF1200U-40MLY Sports/Ho Flood - 1200W, 120-277V, 10K Surge Protector, Medium (40 Degrees), 4K, Black, Yoke