AFX CSSP48L30D1SNRND3 CSSP Series 48" Cass Multi Round LED Pendant 120 Volt 120 Watt CCT Selectable Satin Nickel Finish
SKU
CSSP48L30D1SNRND3
Features:
Construction:
Finish:
Black (Black cord), Gold (Clear cord) or Satin Nickel (Clear cord) finish.
Diffuser:
White acrylic diffuser.
Electrical:
Input 120 VAC 60 HZ. Compatible with TRIAC and ELV dimmers.
LED:
Integrated LED modules capable of producing: 75W = 7200 source lumens, 4800 delivered lumens 108W = 12000 source lumens, 7800 delivered lumens 120W = 12000 source lumens, 8250 delivered lumens 3000K (CCT). Rated for 50,000 Hrs., 90 CRI.
Certification:
All fixtures are cETLus listed for indoor damp locations.
Warranty:
More Information
Part Number CSSP48L30D1SNRND3
Manufacturer AFX
Decorative Style Pendant
Watts 120 Watts
Lumens 12000
CRI 90
Rated Life 50,000 hours +
Input Voltage 120V
Dimmable Yes
Dimensions 18"x 48"
Length 18
Width 48
Height 48
Warranty 5 Year
Lead Time In Stock - Quick Ship
UPC Code 37949489733
Write Your Own Review
You're reviewing:AFX CSSP48L30D1SNRND3 CSSP Series 48" Cass Multi Round LED Pendant 120 Volt 120 Watt CCT Selectable Satin Nickel Finish
Customer Questions
No Questions
Please, mind that only logged in users can submit questions
Ask a question about: AFX CSSP48L30D1SNRND3 CSSP Series 48" Cass Multi Round LED Pendant 120 Volt 120 Watt CCT Selectable Satin Nickel Finish