AFX EISF14LAJUDBK EISF Series 14" Eris LED Ceiling/Sconce 120-277 Volt 26 Watts CCT Selectable Black Finish
SKU
EISF14LAJUDBK
Features:
Construction:
Finish:
Black, Light Antique Brass or Satin Brass finish.
Diffuser:
White acrylic diffuser.
Electrical:
Input 120-277 VAC 60 HZ. Compatible with residential (TRIAC/ELV) and commercial (0-10V) dimmers. TRIAC and ELV dimming only at 120 VAC.
Lamping:
Integrated LED modules capable of producing: 21W = 940 delivered lumens 26W = 1380 delivered lumens Selectable 2700K, 3000K, 3500K, 4000K, 5000K (CCT). Rated for 50,000 Hrs., 90 CRI.
Certification:
All fixtures are cETLus listed for indoor damp locations.
Warranty:
More Information
Part Number EISF14LAJUDBK
Manufacturer AFX
Decorative Style Flush Mount
Watts 26 Watts
Lumens 1380
CRI 90
Rated Life 50,000 hours +
Input Voltage 120V-277V
Dimmable Yes
Dimensions 14"x 3"
Length 14
Width 3
Height 3
Warranty 5 Year
Lead Time In Stock - Quick Ship
UPC Code 37949506843
Write Your Own Review
You're reviewing:AFX EISF14LAJUDBK EISF Series 14" Eris LED Ceiling/Sconce 120-277 Volt 26 Watts CCT Selectable Black Finish
Customer Questions
No Questions
Please, mind that only logged in users can submit questions
Ask a question about: AFX EISF14LAJUDBK EISF Series 14" Eris LED Ceiling/Sconce 120-277 Volt 26 Watts CCT Selectable Black Finish