AFX ELMW11LAJUDBK ELMW Series 11" Elm LED Outdoor Ceiling 120-277 Volt 15 Watt CCT Selectable Black Finish
SKU
ELMW11LAJUDBK
Features:
This outdoor LED light is ideal for security and general lighting. 3 in 1 color temperature adjustable option. Provides down-light illumination for outdoor or indoor residential, commercial, and hospitality applications. Fixture mounts to a standard junction box (not included).
Construction:
Finish:
Black powder coated finish.
Diffuser:
Solid acrylic diffuser.
Electrical:
Input 120-277 VAC / 60 Hz. 0-10V dimming (120-277V) TRIAC and ELV dimming (120V only) Minimum starting temp -4° F/ -20°C.
LED:
Integrated LED modules capable of producing: 15W = 845 delivered lumens 20W = 1125 delivered lumens Adjustable CCT - 3000K/4000K/5000K Rated for 50,000 Hrs. 90 CRI.
Certification:
All fixtures are cETLus listed for wet locations. Title 24/JA8 Compliant
Warranty:
More Information
Part Number ELMW11LAJUDBK
Manufacturer AFX
Decorative Style Flush Mount
Watts 15 Watts
Lumens 845
CRI 90
Rated Life 50,000 hours +
Input Voltage 120V-277V
Dimmable Yes
Dimensions 2.5"x 9"
Length 3
Width 11
Height 3
Warranty 3 Year
Lead Time In Stock - Quick Ship
UPC Code 37949489443
Write Your Own Review
You're reviewing:AFX ELMW11LAJUDBK ELMW Series 11" Elm LED Outdoor Ceiling 120-277 Volt 15 Watt CCT Selectable Black Finish
Customer Questions
No Questions
Please, mind that only logged in users can submit questions
Ask a question about: AFX ELMW11LAJUDBK ELMW Series 11" Elm LED Outdoor Ceiling 120-277 Volt 15 Watt CCT Selectable Black Finish