AFX EONF14LAJD1BK EONF Series 14" Eon Round LED Surface Mount Disc Light 120 Volt 28 Watt CCT Selectable Black Finish
A clean, modern ceiling light with a slim circular profile and a smooth, diffused glow.
SKU
EONF14LAJD1BK
Features:
Construction:
Finish:
Choose from Black, White or Satin Nickel (14” ONLY)
Diffuser:
White acrylic diffuser.
Electrical:
Input 120 VAC 60 HZ. Compatible with residential (TRIAC/ELV) dimmers.
LED:
Fixture includes a LED modules capable of producing: 7W = 460 delivered lumens 12W = 800 delivered lumens 17W = 1100 delivered lumens 24W = 1740 delivered lumens 28W = 2000 delivered lumens Adjustable Choice 2700K, 3000K, 3500K, 4000K, 5000K (CCT). Rated for 50,000 Hrs. 90 CRI.
Certification:
Warranty:
More Information
Part Number EONF14LAJD1BK
Manufacturer AFX
Decorative Style Flush Mount
Watts 28 Watts
Lumens 2000
CRI 90
Rated Life 50,000 hours +
Input Voltage 120V
Dimmable Yes
Dimensions 14"x 1"
Length 14
Width 1
Height 1
Warranty 5 Year
Lead Time In Stock - Quick Ship
UPC Code 37949510239
Write Your Own Review
You're reviewing:AFX EONF14LAJD1BK EONF Series 14" Eon Round LED Surface Mount Disc Light 120 Volt 28 Watt CCT Selectable Black Finish
Customer Questions
No Questions
Please, mind that only logged in users can submit questions
Ask a question about: AFX EONF14LAJD1BK EONF Series 14" Eon Round LED Surface Mount Disc Light 120 Volt 28 Watt CCT Selectable Black Finish