AFX EONF14LAJD1SN EONF Series 14" Eon Round LED Surface Mount Disc Light 120 Volt 28 Watt CCT Selectable Satin Nickel Finish
A clean, modern ceiling light with a slim circular profile and a smooth, diffused glow.
SKU
EONF14LAJD1SN
Finish:
Choose from Black, White or Satin Nickel (14” ONLY)
Electrical:
Input 120 VAC 60 HZ. Compatible with residential (TRIAC/ELV) dimmers.
LED:
Fixture includes a LED modules capable of producing: 7W = 460 delivered lumens 12W = 800 delivered lumens 17W = 1100 delivered lumens 24W = 1740 delivered lumens 28W = 2000 delivered lumens Adjustable Choice 2700K, 3000K, 3500K, 4000K, 5000K (CCT). Rated for 50,000 Hrs. 90 CRI.
More Information
Part Number EONF14LAJD1SN
Rated Life 50,000 hours +
Input Voltage 120V
Dimmable Yes
Dimensions 14"x 1"
Lead Time In Stock - Quick Ship
UPC Code 37949511649
Write Your Own Review
You're reviewing:AFX EONF14LAJD1SN EONF Series 14" Eon Round LED Surface Mount Disc Light 120 Volt 28 Watt CCT Selectable Satin Nickel Finish
Ask a question about: AFX EONF14LAJD1SN EONF Series 14" Eon Round LED Surface Mount Disc Light 120 Volt 28 Watt CCT Selectable Satin Nickel Finish