AFX GILW1210LAJENBK GILW Series 10" Gilbert LED Outdoor Wall 120 Volt 80 Watt CCT Selectable Black Finish
SKU
GILW1210LAJENBK
Features:
Construction:
Finish:
Black, Textured Grey or Oil-Rubbed Bronze finish.
Diffuser:
Frosted polycarbonate diffuser.
Electrical:
Input 120 VAC / 60Hz. Minimum starting temp -4° F/-20° C Integrated photocell for dusk to dawn operation.
LED:
Integrated LED modules capable of producing: 35W = 2700 delivered lumens 80W = 7300 delivered lumens Adjustable Choice 3000K, 4000K, 5000K (CCT). Rated for 50,000 Hrs. 80 CRI.
Certification:
All fixtures are cETLus listed for outdoor wet locations. Title 24/JA8 Compliant IP65 Rated
Warranty:
5 Year Limited Warranty: Restrictions apply based on location.
More Information
Part Number GILW1210LAJENBK
Manufacturer AFX
Decorative Style Wall Sconce
Watts 80 Watts
Lumens 7300
CRI 90
Rated Life 50,000 hours +
Input Voltage 120V
Dimmable No
Dimensions 10"x 11.5"x 17"
Length 10
Width 12
Height 17
Warranty 5 Year
Lead Time In Stock - Quick Ship
UPC Code 37949503927
Write Your Own Review
You're reviewing:AFX GILW1210LAJENBK GILW Series 10" Gilbert LED Outdoor Wall 120 Volt 80 Watt CCT Selectable Black Finish
Customer Questions
No Questions
Please, mind that only logged in users can submit questions
Ask a question about: AFX GILW1210LAJENBK GILW Series 10" Gilbert LED Outdoor Wall 120 Volt 80 Watt CCT Selectable Black Finish