AFX GUSP10LAJD1BK GUSP Series 10" Gus LED Outdoor Pendant 120 Volt 12 Watt CCT Selectable Black Finish
SKU
GUSP10LAJD1BK
Features:
Two-tone durable powder coat finish for outdoor/indoor application. Includes (2) 6" and (4) 12" adjustable stems with swivel on canopy for 60 deg sloped ceiling. For outdoor or indoor residential, commercial, and hospitality applications. Fixture mounts to a standard junction box (not included).
Construction:
Finish:
Two-tone metal finish. Black exterior and Copper interior.
Electrical:
Input 120 VAC / 60 Hz. Minimum starting temp -4° F/ -20°C.
LED:
Integrated LED modules capable of producing: 12W = 600 delivered lumens Adjustable CCT - 3000K/4000K/5000K Rated for 50,000 Hrs., 90 CRI.
Certification:
All fixtures are cETLus listed for wet locations. Title 24/JA8 compliant.
Warranty:
More Information
Part Number GUSP10LAJD1BK
Manufacturer AFX
Decorative Style Pendant
Watts 12 Watts
Lumens 600
CRI 90
Rated Life 50,000 hours +
Input Voltage 120V
Dimmable No
Dimensions 7"x 9.5"
Length 7
Width 10
Height 10
Warranty 5 Year
Lead Time In Stock - Quick Ship
UPC Code 37949496496
Write Your Own Review
You're reviewing:AFX GUSP10LAJD1BK GUSP Series 10" Gus LED Outdoor Pendant 120 Volt 12 Watt CCT Selectable Black Finish
Customer Questions
No Questions
Please, mind that only logged in users can submit questions
Ask a question about: AFX GUSP10LAJD1BK GUSP Series 10" Gus LED Outdoor Pendant 120 Volt 12 Watt CCT Selectable Black Finish