AFX HLYB48L30ENSN HLYB Series 48" Holly LED Overbed 120 Volt 65 Watt CCT Selectable Satin Nickel Finish
SKU
HLYB48L30ENSN
Features:
Construction:
Finish:
Satin nickel. Internal housing is finished in white.
Diffuser:
White acrylic. Frame mounts to electrical channel with two decorative screws.
Electrical:
Input 120VAC / 60Hz. Provides 50 footcandles of reading light over bed. On/off control pull-switch is included. Not compatible with dimmers.
LED:
Integrated LED modules capable of producing: 36” - 50W = 5000 source lumens, 3910 delivered lumens 48” - 65W = 6500 source lumens, 5000 delivered lumens 3000K (CCT). Rated for 50,000 Hrs., 80 CRI.
Certification:
cETLus listed for damp locations. ADA
Warranty:
More Information
Part Number HLYB48L30ENSN
Manufacturer AFX
Decorative Style Vanity
Watts 65 Watts
Lumens 6500
CRI 90
Rated Life 50,000 hours +
Input Voltage 120V
Dimmable No
Dimensions 48"x 6"x 3"
Length 48
Width 6
Height 3
Warranty 5 Year
Lead Time In Stock - Quick Ship
UPC Code 37949485315
Write Your Own Review
You're reviewing:AFX HLYB48L30ENSN HLYB Series 48" Holly LED Overbed 120 Volt 65 Watt CCT Selectable Satin Nickel Finish
Customer Questions
No Questions
Please, mind that only logged in users can submit questions
Ask a question about: AFX HLYB48L30ENSN HLYB Series 48" Holly LED Overbed 120 Volt 65 Watt CCT Selectable Satin Nickel Finish