AFX IDRC16LAJUDSN IDRC Series 16" Indra LED Ceiling 120-277 Volt 48 Watts CCT Selectable Satin Nickel Finish
SKU
IDRC16LAJUDSN
Features:
Construction:
Finish:
Black, Satin Brass or Satin Nickel finish.
Diffuser:
White acrylic diffuser.
Electrical:
Input 120-277 VAC 60 HZ. Compatible with residential (TRIAC/ELV) and commercial (0-10V) dimmers. TRIAC and ELV dimming only at 120 VAC.
LED:
Integrated LED modules capable of producing: 48W = 2300 delivered lumens Selectable 2700K, 3000K, 3500K, 4000K, 5000K (CCT). Rated for 50,000 Hrs., 90 CRI.
Certification:
All fixtures are cETLus listed for indoor damp locations. Title 24/JA8 Compliant
Warranty:
More Information
Part Number IDRC16LAJUDSN
Manufacturer AFX
Decorative Style Pendant
Watts 48 Watts
Lumens 2300
CRI 90
Rated Life 50,000 hours +
Input Voltage 120V-277V
Dimmable Yes
Dimensions 16"x 8"
Length 16
Width 8
Height 8
Warranty 5 Year
Lead Time In Stock - Quick Ship
UPC Code 37949500582
Write Your Own Review
You're reviewing:AFX IDRC16LAJUDSN IDRC Series 16" Indra LED Ceiling 120-277 Volt 48 Watts CCT Selectable Satin Nickel Finish
Customer Questions
No Questions
Please, mind that only logged in users can submit questions
Ask a question about: AFX IDRC16LAJUDSN IDRC Series 16" Indra LED Ceiling 120-277 Volt 48 Watts CCT Selectable Satin Nickel Finish