AFX KNOP36LAJUDBK KNOP Series 36" Knoll LED Pendant 120-277 Volt 50 Watts CCT Selectable Black Finish
SKU
KNOP36LAJUDBK
Features:
This pendant features rotatalbe arms to achieve desired alignment. Includes (2) 6” and (4) 12“ adjustable stems with swivel on canopy for 60 deg sloped ceiling. For use in kitchen, dining, foyers or anywhere general lighting is needed. Provides lighting in residential, commercial and hospitality applications. Fixture mounts to standard junction box (not included).
Construction:
Metal housing. Standard mounting holes and hardware are included. The canopy fits over a standard juncion box. Power supply connections must be made inside a junction box (not included). Canopy - 6” DIA. X 2” H
Finish:
Black, Light Antique Brass or Polished Chrome.
Diffuser:
White acrylic diffuser.
Electrical:
Input 120-277 VAC 60 HZ. Compatible with residential (TRIAC/ELV) dimmers. TRIAC and ELV dimming only at 120 VAC.
LED:
Integrated LED modules capable of producing: 40W = 1300 delivered lumens 50W = 2200 delivered lumens 60W = 2600 delivered lumens Adjustable 2700K, 3000K, 3500K, 4000K, 5000K (CCT). Rated for 50,000 Hrs., 90 CRI.
Certification:
All fixtures are cETLus listed for indoor damp locations. Title 24/JA8 Compliant
Warranty:
More Information
Part Number KNOP36LAJUDBK
Manufacturer AFX
Decorative Style Pendant
Watts 50 Watts
Lumens 2200
CRI 90
Rated Life 50,000 hours +
Input Voltage 120V-277V
Dimmable Yes
Dimensions 36"x 44"
Length 36
Width 44
Height 36
Warranty 5 Year
Lead Time In Stock - Quick Ship
UPC Code 37949515111
Write Your Own Review
You're reviewing:AFX KNOP36LAJUDBK KNOP Series 36" Knoll LED Pendant 120-277 Volt 50 Watts CCT Selectable Black Finish
Customer Questions
No Questions
Please, mind that only logged in users can submit questions
Ask a question about: AFX KNOP36LAJUDBK KNOP Series 36" Knoll LED Pendant 120-277 Volt 50 Watts CCT Selectable Black Finish