AFX KYCF12LAJD1BK KYCF Series 12" Kayce LED Ceiling 120 Volt 15 Watts CCT Selectable Black Gold Finish
A smooth, circular ceiling light with a soft inner glow that creates a warm, modern halo effect.
SKU
KYCF12LAJD1BK
Features:
Construction:
Finish:
Two-tone metal finish in black and gold or white and gold.
Diffuser:
White acrylic diffuser.
Electrical:
Input 120 VAC / 60HZ. Compatible with Triac or ELV dimmers.
Lamping:
15W = 877 delivered lumens 26W = 1934 delivered lumens 35W = 2497 delivered lumens Selectable 2700K, 3000K, 3500K, 4000K, 5000K (CCT). Rated for 50,000 Hrs., 90 CRI.
Certification:
All fixtures are cETLus listed for indoor damp locations. Title 24/JA8 Compliant
Warranty:
More Information
Part Number KYCF12LAJD1BK
Manufacturer AFX
Decorative Style Flush Mount
Watts 15 Watts
Lumens 877
CRI 90
Rated Life 50,000 hours +
Input Voltage 120V
Dimmable Yes
Dimensions 12"x 4"
Length 12
Width 4
Height 4
Warranty 5 Year
Lead Time In Stock - Quick Ship
UPC Code 37949495239
Write Your Own Review
You're reviewing:AFX KYCF12LAJD1BK KYCF Series 12" Kayce LED Ceiling 120 Volt 15 Watts CCT Selectable Black Gold Finish
Customer Questions
No Questions
Please, mind that only logged in users can submit questions
Ask a question about: AFX KYCF12LAJD1BK KYCF Series 12" Kayce LED Ceiling 120 Volt 15 Watts CCT Selectable Black Gold Finish