AFX KYCF12LAJD1WH KYCF Series 12" Kayce LED Ceiling 120 Volt 15 Watts CCT Selectable White Gold Finish
A smooth, circular ceiling light with a soft inner glow that creates a warm, modern halo effect.
SKU
KYCF12LAJD1WH
Electrical:
Input 120 VAC / 60HZ. Compatible with Triac or ELV dimmers.
Lamping:
15W = 877 delivered lumens 26W = 1934 delivered lumens 35W = 2497 delivered lumens Selectable 2700K, 3000K, 3500K, 4000K, 5000K (CCT). Rated for 50,000 Hrs., 90 CRI.
More Information
Part Number KYCF12LAJD1WH
Manufacturer AFX
Decorative Style Flush Mount
Watts 15 Watts
Lumens 877
CRI 90
Rated Life 50,000 hours +
Input Voltage 120V
Dimmable Yes
Dimensions 12"x 4"
Length 12
Width 4
Height 4
Warranty 5 Year
Lead Time In Stock - Quick Ship
UPC Code 37949495246
Write Your Own Review
You're reviewing:AFX KYCF12LAJD1WH KYCF Series 12" Kayce LED Ceiling 120 Volt 15 Watts CCT Selectable White Gold Finish
Ask a question about: AFX KYCF12LAJD1WH KYCF Series 12" Kayce LED Ceiling 120 Volt 15 Watts CCT Selectable White Gold Finish