* Excludes certain products - Only available for purchases of $1000 or More
Economical and versatile tape light with RGB+WW capable light output and run lengths up to 22ft
Please contact us for special pricing on all American Lighting products.
American Lighting HTL-RGBW Trulux Series Unjacketed IP54 RGB+WW 24V 16.4 ft Tape Light
Description:
Economical and versatile tape light with RGB+WW capable light output and run lengths up to 22ft
Features:
• Unjacketed (IP54) or Jacketed (IP65) rating options
• Linking accessories, controllers, receivers, power supplies, and extrusions are available for Trulux tape light (sold separately)
Mounting:
Surface mount via attached 3M adhesive tape, mounting clips, or aluminum extrusions (sold separately)
Applications:
Task or accent lighting, edge lighting, cabinetry, shelving, coves, staircases, toe kicks, railings, display cases
HTL-RGBW (IP54) 16.4ft Reels include:
• Attached 3ft lead wire
• (3) TL-5PWR-HD power connectors
| Part Number | HTL-RGBW |
|---|---|
| Manufacturer | American Lighting |
| Input Voltage | 24V |
| CRI | 94+ |
| Color Temperature | RGB |
| Lumens | 370lm/ft |
| Rated Life | 50,000 hours + |
| Dimmable | Yes |
| Beam Angle | 120° |
| Minimum Operating Temperature | 5°C (41°F) |
| Maximum Operating Temperature | 70°C (158°F) |
| Dimensions | 16.4ft |
| Certifications | ![]() |
| Specification Sheet | |
| Lead Time | In Stock - Quick Ship |
| UPC Code | 714176004297 |