* Excludes certain products - Only available for purchases of $1000 or More
Our most popular tape light option, the High Output series is a go to for most applications in part to the great lumen output with a slightly longer max run. With up to 310 lumens a foot and a max run up to 22 feet, High Output tape light provides a perfect blend of lumens, light quality, and color temperature options for multiple applications.
* Accessories such as cables and connectors are available upon request. Please inquire for more informaton.*
American Lighting HTL Series Tape Light 24V DC High Output Single Color 16.4'
Features:
• Up to 96+ color rendering index
• Lumen output ranging from 200Lm to 310Lm per foot
• Cuttable every 3.94” with 22ft max run
• Easy installation featuring 3M VHB adhesive backing
• Available in IP54 & IP65 rating options
• Dimmable (5-100%) with most ELV, TRIAC dimmers
• Suitable for use in closets when used in an enclosed extrusion based on NFPA 70, NEC section 410.16 (A)(3) and 410.16 (C)(5)
• cULus Listed for indoor dry/damp, and wet locations
• 50,000 hours rated life
16.4ft Reels (IP54) Include:
Attached 3ft Lead Wire
• (3) TL-CONKIT
• (3) TL-BLKS
• (3) HD Power Feeds
Product Codes:
HTL-UWW
HTL-WW
HTL-WH
| Part Number | HTL-WW |
|---|---|
| Manufacturer | American Lighting |
| Input Voltage | 24V |
| CRI | 94+ |
| Color Temperature | 3000 Kelvin |
| Lumens | 285lm/ft |
| Rated Life | 50,000 hours + |
| Dimmable | Yes |
| Beam Angle | 120° |
| Minimum Operating Temperature | 5°C (41°F) |
| Maximum Operating Temperature | 70°C (158°F) |
| Dimensions | 16.4ft |
| Certifications | ![]() |
| Specification Sheet | |
| Lead Time | In Stock - Quick Ship |
| UPC Code | 714176004112 |