* Excludes certain products - Only available for purchases of $1000 or More
IP54 Single Color, 24V Standard Grade, 3000k, 16.4ft
American Lighting Trulux Kit, STL-WW-5MKIT
TRULUX KITS
Trulux tape light kits come with everything you need to create linear lighting effects in your home or commercial property. No more piecing together a system or calculating wattage loads because each kit comes standard with hand-held remote, driver, receiver, connectors, and tape light.
IP54 Single Color, 24V Standard Grade, 3000k, 16.4ft
American Lighting Trulux Kit, STL-WW-5MKIT
TRULUX KITS
Trulux tape light kits come with everything you need to create linear lighting effects in your home or commercial property. No more piecing together a system or calculating wattage loads because each kit comes standard with hand-held remote, driver, receiver, connectors, and tape light.
PRODUCT DETAILS
• Ready to install 24V DC kit with plug and play connection
• Available in Single Color, Tunable CCT, RGB, and RGB+WW kits
• Each tape light kit has a maximum run of 16.4 feet (included plug-in power supply is rated for 2A -STL or 3A-HTL)
• Wireless remote features brightness and color adjustment settings
• cULus Listed (dry location)
Trulux Kits Include:
(1) 16.4ft (5m) Reel of Trulux® IP54 (unjacketed) tape light
(1) Inline LED Controller/Receiver
(1) Radio Frequency Remote Control
(1) 24V DC Power Supply (2A for STL and 3A for HTL)
(1) 15ft Reel of wire (22AWG for Single Color & 20AWG for TW/RGB/RGBW)
(3) Tape-to-Tape snap connectors
(6) Tape-to-Wire snap connectors
| Part Number | STL-WW-5MKIT |
|---|---|
| Manufacturer | American Lighting |
| Input Voltage | 24V |
| CRI | 94+ |
| Color Temperature | 3000 Kelvin |
| Lumens | 150lm/ft |
| Rated Life | 50,000 hours + |
| Dimmable | Yes |
| Beam Angle | 120° |
| Minimum Operating Temperature | 5°C (41°F |
| Maximum Operating Temperature | 70°C (158°F) |
| Dimensions | 16.4ft |
| Certifications | ![]() |
| Specification Sheet | |
| Lead Time | In Stock - Quick Ship |
| UPC Code | 714176014227 |