* Excludes certain products - Only available for purchases of $1000 or More
▶ DESIGN - LED LOW-PROFILE CANOPY WITH Q-BASE has a built-in motion sensor base, allowing you to install the microwave motion or PIR sensor. Die-cast aluminum housing with excellent heat dissipation along with an anti-glare PC lens provides many years of use. It is equipped with a removable hinge door for quick and easy wiring. It is designed to operate on 120-277V circuits with a 1-10V dimmable driver.
▶ BATTERY BACK-UP - The built-in battery back-up provide 90 minutes of power in case of emergency.
▶ COLOR AND POWER SELECTABLE - You can choose either a 3,000K warm white, 4,000K cool white or 5,000K daylight color temperature.
▶ SURGE PROTECTION - 6kV protects the fixture from voltage spikes and current surges.
▶ INSTALLATION - The fixture is Wet locations rated and can be either surface mounted or pole mounted. Perfect commercial or industrial solution for parking garages, gas stations, stairwells, passageways, underpasses, and many other applications.
▶ ADVANTAGES - With calculated lifespan up to 153,000 hours, these f ixtures are made to last decades under normal operation! ASD provides a 5-year limited warranty along with UL and DLC Premium certifications to guarantee top quality products and safety!
| Part Number | ASD-CAN07A-45WH-8EM |
|---|---|
| Manufacturer | ASD |
| Watts | 45 Watts |
| Lumens | Variable, See Spec Sheet |
| Lumens Per Watt | 140 |
| CRI | >70 |
| Color Temperature | 3000 Kelvin, 4000 Kelvin, 5000 Kelvin |
| Beam Angle | Not Specified |
| Input Voltage | 120V-277V |
| Rated Life | 150,000 hours + |
| Minimum Operating Temperature | -40℉ (-40℃) |
| Maximum Operating Temperature | 122°F (50°C) |
| Dimensions | 10-9/16" x 9-13/16" x 2-15/16" |
| Certifications | ![]() |
| Warranty | 5 Year |
| UPC Code | 81012811802 |
| Lead Time | In Stock - Quick Ship |