* Excludes certain products - Only available for purchases of $1000 or More
▶ DESIGN - LED COMMERCIAL DOWNLIGHT comes with a durable aluminum housing resistant to rust and impact, anti-glare PC lens, springloaded clips and 1.6 ft cord in metal hose. It is designed to operate on 120- 277V circuits with a 0-10V dimmable driver.<p>
▶ VARIETY - The fixture is available in 4-inch, 6-inch, 8-inch, and 10- inch sizes and comes in either white or black finishes.<p>
▶ COLOR AND POWER SELECTABLE - You can choose either a 2700K soft white, 3000K warm white, 3500K neutral white, 4000K cool white, or 5000K daylight color temperature, and change the power with a simple switch.<p>
▶ CRI90+ - Rating provides rich and natural colors and keeps your space looking and feeling vibrant. True bright colors also improve your mood and general health.<p>
▶ INSTALLATION - This fixture is IC rated so there is no can or any other housing required. It is also Wet location rated, making it perfect for any spaces with humidity requirements. Perfect for retail, hospitality, or any other commercial space with a high ceiling.<p>
▶ ADVANTAGES - With a lifespan of 50,000 hours, these fixtures are made to last decades under normal operation! ASD provides a 5-year limited warranty along with UL and Energy Star certifications to guarantee top quality products and safety!<p>
▶ OPTIONS:
▶ MODELS WITH BATTERY BACK-UP - The built-in 8W battery back-up provides 90 minutes of power in case of emergency.<p>
▶ MODELS WITH INFRARED MOTION SENSOR - The builtin infrared motion sensor will turn off the fixture automatically when no motion is detected, ensuring greater energy efficiency and longer-lasting performance. Sensor settings can be conveniently adjusted using a remote control.
| Part Number | ASD-CDL7-6A22WH-MS |
|---|---|
| Manufacturer | ASD |
| Recessed Can Size | 6 Inch |
| Watts | 12 Watts, 14 Watts, 16 Watts, 18 Watts, 22 Watts |
| Lumens | 1,726lm |
| CRI | 90+ |
| Color Temperature | 2700 Kelvin, 3000 Kelvin, 3500 Kelvin, 4000 Kelvin, 5000 Kelvin |
| Dimmable | Yes |
| Input Voltage | 120V-277V |
| Rated Life | 50,000 hours + |
| Minimum Operating Temperature | -4℉ |
| Maximum Operating Temperature | 113℉ |
| Dimensions | 8-1/4" x 8-1/4" x 3-11/16" |
| Certifications | ![]() ![]() |
| Warranty | 5 Year |
| UPC Code | 81019020259 |
| Lead Time | In Stock - Quick Ship |