* Excludes certain products - Only available for purchases of $1000 or More
▶ DESIGN - LED STRIPLIGHT FIXTURE has a narrow, low-profile design. Durable commercial grade housing resistant to rust and impact along with an anti-glare PMMA lens provide many years of use. It is designed to operate on 120-277V or 200-480V circuits with a 0-10V dimmable driver.
▶ VARIETY - The fixtures come in 2ft, 4ft and 8ft sizes. White and black finish options.
▶ COLOR AND POWER SELECTABLE - You can choose either a 3500K neutral white, 4000K cool white or 5000K daylight color temperature(depending on the model), and change the power with a simple switch.
▶ APPLICATION - Perfect commercial or industrial solution for office buildings, schools, hospitals, hallways, stairwells, workshops, and many other applications. It is also Damp Locations rated.
▶ ADVANTAGES - With calculated lifespan up to 174 000 hours, these fixtures are made to last decades under normal operation! ASD provides a 5-year limited warranty along with UL and DLC Standard certifications to guarantee top quality products and safety!
▶ OPTIONS: MODELS WITH MOTION SENSOR BASE - The fixture has a builtin motion sensor base, allowing you to install the microwave motion sensor, which will turn off the fixture automatically when no motion is detected (sold separately). MODELS WITH BATTERY BACK-UP - The built-in battery back-up provide 90 minutes of power in case of emergency.
| Part Number | ASD-LSF8-4A40WH |
|---|---|
| Manufacturer | ASD |
| Watts | 20 Watts, 30 Watts, 40 Watts |
| Lumens | 3,377 lm |
| Color Temperature | 3500 Kelvin, 4000 Kelvin, 5000 Kelvin |
| CRI | >80 |
| Input Voltage | 120V-277V |
| Rated Life | 150,000 hours + |
| Certifications | ![]() |
| Dimensions | 47-1/4" x 2-11/16" x 3-1/8" |
| Dimmable | Yes |
| Minimum Operating Temperature | -4℉ (-20℃) |
| Maximum Operating Temperature | 122℉ (50℃) |
| UPC Code | 810128118583 |
| Lead Time | In Stock - Quick Ship |
| Warranty | 5 Year |