ASD ASD-OLWS-21-MV-10N15BK-PC 10" LED Outdoor Wall Sconce 15 Watt 120-277 Volt CCT Selectable Black Finish - Photocell
SKU
ASD-OLWS-21-MV-10N15BK-PC
▶ DESIGN - LED OUTDOOR WALL SCONCE has a modern, multipurpose design and a stylish look with efficient lighting. The UV resistant PMMA lens with a 120° beam angle grants you even light distribution. It is designed to operate on 120V or 120-277V circuits and provides smooth triac dimming capabilities ranging from 10% to 100%.
More Information
Part Number ASD-OLWS-21-MV-10N15BK-PC
Manufacturer ASD
Number of Lamps 1 Lamp
Watts 15 Watts
Input Voltage 120V-277V
Minimum Operating Temperature -40℉ (-40℃)
Maximum Operating Temperature 113℉ (45℃)
Dimensions 7" x 3-1/4" x 10-7/16"
Color Temperature 3000 Kelvin, 4000 Kelvin, 5000 Kelvin
Dimmable Yes
CRI >80
Lumens Variable, See Spec Sheet
Lead Time In Stock - Quick Ship
Warranty 5 Year
Rated Life 50,000 hours +
UPC Code 810128117302
Certifications ETL Listed
Write Your Own Review
You're reviewing:ASD ASD-OLWS-21-MV-10N15BK-PC 10" LED Outdoor Wall Sconce 15 Watt 120-277 Volt CCT Selectable Black Finish - Photocell
Customer Questions
No Questions
Please, mind that only logged in users can submit questions
Ask a question about: ASD ASD-OLWS-21-MV-10N15BK-PC 10" LED Outdoor Wall Sconce 15 Watt 120-277 Volt CCT Selectable Black Finish - Photocell