* Excludes certain products - Only available for purchases of $1000 or More
▶ DESIGN - VANITY LIGHT and MINI-PENDANT have a sleek, classic design that will help transform any space in your home. The height selectable cord allows you to customize the fixture and give it the desired look. Durable housing resistant to rust and impact provides many years of service. The opal glass shades grant you even light distribution. It is designed to operate on 120V circuits.
▶ BULBS - The fixture includes a standard E26 medium base which is compatible with a variety of incandescent, CFL or LED bulbs less than 60W.
▶ Quick and easy hardwired installation.
▶ APPLICATION - These fixtures create a bright light. VANITY LIGHT is perfect for bathroom spaces or any other common areas. MINIPENDANT is perfect for kitchen tables, bars, living room sitting areas, and workshops. You can hang these pendants one by one or in a group to create a specific style. They are also Damp Locations rated.
▶ ADVANTAGES - ASD provides a 5-year limited warranty along with ETL certification to guarantee top quality products and safety!
| Part Number | ASD-VF44-3I-2660-NK |
|---|---|
| Manufacturer | ASD |
| Watts | 60 Watts |
| Input Voltage | 120V |
| Dimmable | No |
| Minimum Operating Temperature | -4°F (-20°C) |
| Maximum Operating Temperature | 113°F |
| Dimensions | 20-1/2" x 6-3/8" x 7-13/16" |
| Certifications | ![]() |
| Warranty | 5 Year |
| UPC Code | 810050732666 |
| Lead Time | In Stock - Quick Ship |