* Excludes certain products - Only available for purchases of $1000 or More
▶ DESIGN - LED VANITY LINEAR has a sleek, modern design that allows you to have a stylish look with efficient lighting. Durable housing resistant to rust and impact provides many years of service. The acrylic lens with a 150° beam angle grants you even light distribution. It is designed to operate on 120V circuits.
▶ COLOR SELECTABLE - You can choose either a 3,000K warm white, 4,000K cool white or 5,000K daylight color temperature.
▶ DIMMING - Smooth triac dimming capabilities ranging from 10% to 100% with modern LED dimmers allow you to control the look and feel of your space.
▶ APPLICATION - This fixture creates a bright light that is perfect for bathroom spaces or any other common areas. It is also Damp Locations rated. Can be installed vertically and horizontally.
▶ ADVANTAGES - With a lifespan of 50,000 hours, these fixtures are made to last decades under normal operation! ASD provides a 5-year limited warranty along with ETL and Energy Star certifications to guarantee top quality products and safety!
| Part Number | ASD-LVF23-18D20-NK-2P |
|---|---|
| Manufacturer | ASD |
| Watts | 20 Watts |
| Lumens | 1,789lm |
| CRI | >80 |
| Color Temperature | 3000 Kelvin, 4000 Kelvin, 5000 Kelvin |
| Beam Angle | 150° |
| Rated Life | 50,000 hours + |
| Input Voltage | 120V |
| Dimmable | Yes |
| Minimum Operating Temperature | -4F, -20C |
| Maximum Operating Temperature | 113F, 45C |
| Dimensions | 18" x 3" x 4 1/2" |
| Certifications | ![]() |
| Warranty | 5 Year |
| UPC Code | 81019020043 |
| Lead Time | In Stock - Quick Ship |