* Excludes certain products - Only available for purchases of $1000 or More
• Heavy duty die cast aluminum housing with ample heat sinking.
• Compact, low profile design delivers high-performance.
• High-quality finishes prevent corrosion, protects against extreme environmental conditions.
• Custom paint are available with additional cost and lead time.
•Power selectable technology, covering 3 wattage selections(300W/240W/200W) with 1 SKU.
•Type III lens comes standard(pre-installed). Type II, Type IV and Type V lenses sold separately.
•Four contractor-friendly mounting options available (sold separately).
•0-10V dimmable (0-100%) 12V AUX power tap, 6KV surge protection.
•347-480V are available with additional cost and lead time.
•Sensor receptacle pre-installed, plug-and-play occupancy sensor sold separately.
•Bluetooth mesh smart sensor optional.
•Integrated NEMA/ANSI C136.10 3-pin and 7-pin photocell optional.
•UL Certified; IP 65 rated; DLC Premium V5.1 listed.
| Part Number | AR2-300P-50-T3 |
|---|---|
| Manufacturer | ATG Electronics |
| Watts | 300 Watts |
| Lumens | 46513 |
| CRI | >80 |
| Color Temperature | 5000 Kelvin |
| Beam Angle | Type 3 |
| Input Voltage | 120V-277V, 347-480V |
| Rated Life | 100,000 hours + |
| Minimum Operating Temperature | -30°C |
| Maximum Operating Temperature | 50°C |
| Dimensions | 13.38"x27.44"x3.35" |
| IP_Rating | IP65 |
| Certifications | ![]() ![]() ![]() |
| Warranty | 10 Year |
| Lead Time | In Stock - Quick Ship |