* Excludes certain products - Only available for purchases of $1000 or More
• Color Select Technology (3000K/4000K/5000K)
• Power Select Technology (70W/60W/40W)
• Heavy Duty Die-Cast Aluminum Housing, With 1/2’’ NPT
• Threaded Conduit Hubs
• White Finish Comes Standard, Other Finish Color
• Available (Extra Lead Time Will Apply)
• Surface Mount & Pendant Mount Available
• Microwave Sensor Available (Order Separately)
• Emergency Backup Available (Order Separately)
• Input: 120-277VAC, 50/60Hz (347-480VAC Optional)
• Ingress Protection Rating of IP65
• Operating Temperature: -40F(-40C) to 104F(40C)
• CRI>80, Power Factor >0.95, THD <20%
• Calculated L70 Lifetime >136,000 Hrs @ 250C/770
• FAmbient Temperature
• 10 Year Limited Warranty Provided
| Part Number | GRL-70W-T1-F |
|---|---|
| Manufacturer | ATG Electronics |
| Watts | 40 Watts, 60 Watts, 70 Watts |
| Lumens | 10,611 |
| Lumens Per Watt | 152.8 |
| CRI | >80 |
| Color Temperature | 3000 Kelvin, 4000 Kelvin, 5000 Kelvin |
| Input Voltage | 120V-277V |
| Rated Life | 120,000 hours + |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | 40°C |
| Dimensions | 13.4''x13.4''x7.5'' |
| Certifications | ![]() |
| Warranty | 10 Year |
| Lead Time | In Stock - Quick Ship |