* Excludes certain products - Only available for purchases of $1000 or More
•Feature Power Selectable Technology: 3 step wattage adjustable
•Feature CCT Selectable Technology: Adjust CCT between 3500K/4000K/5000K
•Powered by 0-10V Dimming (dim to off) driver
•12Vdc AUX output for extended wireless control•
•UL Listed 1598: Suitable for damp locations
•Ambient Operating Temperature: -20C (-4OF) ~ 40C (104F)
•Versatile mounting options: Suspension, Surface, Wall, Recessed
•Multiple connection parts for custom design: X Shape, T Shape, L Shape*
•Extruded acrylic diffuser features smooth sides
•Direct Light (100%) models come standard, Direct (70%)-Indirect (30%) models come optional
•Occupancy Sensor & EM Backup options available
•White finish comes default, custom paint available**
•L70>100,000 hours @25C ambient fixture temperature
•BAA Compliant (Optional)
| Part Number | LIFI4-36W-T1-G3 |
|---|---|
| Manufacturer | ATG Electronics |
| Watts | 22 Watts, 29 Watts, 36 Watts |
| Lumens | 3,741 |
| Lumens Per Watt | 106.6 |
| Color Temperature | 3000 Kelvin, 4000 Kelvin, 5000 Kelvin |
| CRI | >80 |
| Input Voltage | 120V-277V |
| Rated Life | 50,000 hours + |
| Certifications | ![]() ![]() |
| Dimensions | 47.7”X2.25”x3” |
| Dimmable | No |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | -40°C |
| Lead Time | In Stock - Quick Ship |
| Warranty | 10 Year |