* Excludes certain products - Only available for purchases of $1000 or More
• Heavy Duty Die Cast Aluminum Housing, With Glass Striped Lens
• Ingress Protection Rating of IP65
• Color Select Technology (3000K/4000K/5000K)
• Power Select Technology (120W/90W/60W/30W)
• Calculated L70 Lifetime >136,000 Hrs @250C /770F Ambient Temperature
• On/Off Photocell Pre-installed
• Microwave Sensor Available (Order Separately)
• Emergency Backup Available (Order Separately)
• Input: 120-277VAC, 50/60Hz
• Operating Temperature: -22F(-30C ) to 113F(45C )
• CRI>80, Power Factor >0.95, THD <20%
• 10 Year Limited Warranty Provided
| Part Number | WPDSZ-120W-T1-G5 |
|---|---|
| Manufacturer | ATG Electronics |
| Watts | 30 Watts, 60 Watts, 90 Watts, 120 Watts |
| Lumens | 16,880 |
| CRI | >80 |
| Color Temperature | 3000 Kelvin, 4000 Kelvin, 5000 Kelvin |
| Input Voltage | 120V-277V |
| Rated Life | 54,000 hours+ |
| Minimum Operating Temperature | -30°C |
| Maximum Operating Temperature | 45°C |
| IP_Rating | IP65 |
| Dimensions | 14.2''x8.6''x6.5'' |
| Certifications | ![]() |
| Warranty | 10 Year |
| Lead Time | In Stock - Quick Ship |