* Excludes certain products - Only available for purchases of $1000 or More
Wave Lighting's S65W is a stylish choice for any outdoor space. Fixture is constructed of aluminum. Wave Lighting's S65W is designed for wall applications. Mounting hardware is included.
**Submit a quote request for special pricing on Wave Lighting Products
• Black or Bronze • Aluminum Housing • Mounting Hardware Included • Wall Mount Only • Minimum Starting Temp -20ºF • UL Listed for Wet Locations • Clear Glass Lens on Top • Open Bottom
| Part Number | S65W |
|---|---|
| Number of Lamps | 2 Lamps |
| Watts | 13 Watts |
| Input Voltage | 120V |
| Minimum Operating Temperature | -20ºF |
| Dimensions | H: 14" W: 5" E: 7.75" H/CTR: 6.875" Backplate H/W: 4.625" x 4.625" |
| Color Temperature | 4000 Kelvin |
| Dimmable | No |
| CRI | 80+ |
| Specification Sheet | |
| Lumens | 2000 |
| Lead Time | In Stock - Quick Ship |
| Warranty | 5 Year |
| Rated Life | 50,000 hours + |
| Certifications | ![]() ![]() |