* Excludes certain products - Only available for purchases of $1000 or More
Wave Lighting's S64FM is ideal for coastal areas. Easily relamped via open bottom. Wave Lighting's S64FM is designed for ceiling applications and mounting hardware is included.
**Submit a quote request for special pricing on Wave Lighting Products
• Black or Bronze • Aluminum Housing • Mounting Hardware Included • Dark Sky Friendly • Ceiling Mount Only • Minimum Starting Temp -20ºF • UL Listed for Wet Locations
| Part Number | S64FM |
|---|---|
| Decorative Style | Flush Mount |
| Watts | 13 Watts |
| Lumens | 1000lm |
| Color Temperature | 4000 Kelvin |
| CRI | 80+ 90+ |
| Rated Life | 50,000 hours + |
| Input Voltage | 120V |
| Dimmable | Yes |
| Minimum Operating Temperature | -20ºF |
| Dimensions | H: 6.75" W: 5" Backplate: 5" DIA. |
| Certifications | ![]() ![]() ![]() |
| Specification Sheet | |
| Warranty | 5 Year |
| Lead Time | In Stock - Quick Ship |