Designers Fountain D283M-14P-MB Nova 14" 1-Light Pendant 60W 120V Matte Black
Bulbs not included.
Lead Time
Ships in 2-3 Business Days
Return Policy
30 Days Terms
SKU
D283M-14P-MB
• Modern pendant in Matte Black with a Clear Seedy Glass shade
• Great for foyers, dining areas, and small-to-medium-sized rooms
• Uses 1 medium-base 60W max bulb (not included)
• Max hanging height of 51.25 inches with included rods
• Pendant is adjustable for sloped ceilings - up to 45 degrees
• Rated for Dry indoor areas only
• Compatible with standard wall dimmers
• Certified by UL
• Comes with a 1 year manufacturer's warranty
More Information
Part Number D283M-14P-MB
Manufacturer Designers Fountain
Base Type E26 Medium
Number of Lamps 1 Lamp
Dimensions 14"W x 15.25"H
Width 14
Height 15.25
Dimmable Yes
Watts 60 Watts
Input Voltage 120V
Certifications
Warranty 1 Year
UPC Code 46335121683
Lead Time Ships in 2-3 Business Days
Write Your Own Review
You're reviewing:Designers Fountain D283M-14P-MB Nova 14" 1-Light Pendant 60W 120V Matte Black
Customer Questions
No Questions
Please, mind that only logged in users can submit questions
File Icon Spec Sheet (86.89 kB)
Ask a question about: Designers Fountain D283M-14P-MB Nova 14" 1-Light Pendant 60W 120V Matte Black