* Excludes certain products - Only available for purchases of $1000 or More
EG Custom EATS86W50K S8 type LED 6w BA15s 12v 5000k White Mini Bulb
Features:
- 6 watt LED bulb
- ROHS Compliant
- Miniature size allows lamp to work in a variety of fixtures including landscape fixtures, appliances, cars and much more
- 5000k cool white kelvin temperature
- Works in a BA15s single contact bayonet socket
- Ideal replacement for 18 and 20 watt halogen bulbs and 20 watt Xenon bulbs, light output will exceed those bulbs
EG Custom EATS86W50K S8 type LED 6w BA15s 12v 5000k White Mini Bulb
Features:
- 6 watt LED bulb
- ROHS Compliant
- Miniature size allows lamp to work in a variety of fixtures including landscape fixtures, appliances, cars and much more
- 5000k cool white kelvin temperature
- Works in a BA15s single contact bayonet socket
- Ideal replacement for 18 and 20 watt halogen bulbs and 20 watt Xenon bulbs, light output will exceed those bulbs
| Part Number | EATS86W50K |
|---|---|
| Manufacturer | EG Custom |
| Watts | 6 Watts |
| Lumens | 500 |
| Lumens Per Watt | 83 |
| CRI | 80 |
| Color Temperature | 5000 Kelvin |
| Beam Angle | 360° |
| Input Voltage | 12V |
| Rated Life | 50,000 hours + |
| Dimmable | Yes |
| Minimum Operating Temperature | -4° F |
| Maximum Operating Temperature | 104° F |
| Base Type | BA15s |
| Dimensions | 2.14" x 0.74" |
| Warranty | 3 Year |
| Certifications | ![]() |
| Lead Time | In Stock - Quick Ship |