* Excludes certain products - Only available for purchases of $1000 or More
CSX1 Commercial Strip Premium, PowerSet 65/60/55W, FieldCCeT 3500/4000/5000K, 120-347V, 0-10V Dimming
• Unique toolless entry allows for the lens and LED board to be easily removed, allowing quick access to driver, simply squeeze the sides together for access • Controls Ready makes adding controls quick and easy. Includes snap-in receptacle for Standalone and Networked Lighting Controls • Available in 2’, 4’ and 8’ lengths • 2 x 1/2” knockouts on each end • Linear alignment plate accessory makes row mounting quick and easy • V-Hook and chain kit accessory available for suspension mounting • Junction box cover plate included • PowerSet feature allows for multiple lumen stops out of the box • FieldCCeT features provides multiple color temperature settings in one fixture
Accessories Available:
14625 CSX1-VCK CSX1 V-Hook and Chain Kit, 40" length
14626 CSX1-AP CSX1 White Alignment Plate
14624 CSX1-AC CSX1 Aircraft Cable, 47" length
10918 EEBN08WUA050 EiKO Emergency Battery Kit Internal 8W 120-277VAC 25-50VDC CEC Compliant
10896 EEBN15WUA050 EiKO Emergency Battery Kit Internal 15W 120-277VAC 25-50VDC CEC Compliant
10897 EEBN20WUA050 EiKO Emergency Battery Kit Internal 20W 120-277VAC 25-50VDC CEC Compliant
14802 CSX1-WG4FT CSX1 Wire Guard 4FT
| Part Number | CSX1-4PS65-FCCT-H |
|---|---|
| Manufacturer | Eiko |
| Watts | 55 Watts, 60 Watts, 65 Watts |
| Rated Life | 100,000 hours + |
| Input Voltage | 120-340V |
| Dimmable | Yes |
| Dimensions | L: 47 5/16" (1202 mm), W: 2 13/16" (72 mm), H: 2 1/2" (64 mm) |
| Certifications | ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
| CRI | 80 |
| Color Temperature | 4000 Kelvin |
| Warranty | 5 Year |
| Lead Time | In Stock - Quick Ship |
| Lumens | 8,450/7,800/7,150 lm |
| UPC Code | 031293136367 |