* Excludes certain products - Only available for purchases of $1000 or More
• Power & Color Select Technology for simplified SKU management and field customization.
• PowerSET – 4 Power settings
• FieldCCeT – 2 CCT settings (4000/5000K)
• Full spectrum input voltage coverage:
• 120-347V and 277-480V options
• Wide range of lumen packages (7,500 – 66,000 lumens) provide solutions for mounting heights up to 60’.
• Diffused polycarbonate lens for reduced glare (beam angle 950)
• Heavy gauge steel housing and impact resistant lens for robust and reliable installation.
| Part Number | LHS1-PS90-8FCCT-HDIM |
|---|---|
| Manufacturer | Eiko |
| Watts | 90 Watts, 110 Watts, 130 Watts, 160 Watts |
| Lumens | Variable, See Spec Sheet |
| CRI | 80+ |
| Color Temperature | 4000 Kelvin, 5000 Kelvin |
| Rated Life | 50,000 hours + |
| IP_Rating | IP20 |
| Input Voltage | 120-340V |
| Dimmable | No |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | 50°C |
| Dimensions | 24" x 15" |
| Certifications | ![]() ![]() ![]() |
| Warranty | 5 Year |
| UPC Code | 031293151292 |
| Lead Time | Ships in 2-3 Business Days |