* Excludes certain products - Only available for purchases of $1000 or More
•Low profile and versatile lightweight design
•Standard with yoke mount for easy out-of-the-box installation; ready for most applications
•Easily mounts to waterproof J-Box wall, pole, or tenon
•Includes standard photocell for dusk-to-dawn functionality
•PowerSet feature allows for multiple “set and forget” lumen stops in each fixture
| Part Number | FL1/30W/7FCCT/UD/Y/PC |
|---|---|
| Manufacturer | Eiko |
| Watts | 30 Watts |
| Lumens | 3900 |
| CRI | >70 |
| Color Temperature | 5000 Kelvin |
| Input Voltage | 120V-277V |
| Rated Life | 50,000 hours + |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | 40°C |
| Dimensions | 6.4"x4.1"2.3" |
| IP_Rating | IP65 |
| Certifications | ![]() ![]() ![]() |
| Warranty | 5 Year |
| Lead Time | In Stock - Quick Ship |