* Excludes certain products - Only available for purchases of $1000 or More
FEATURES
• Low profile and versatile lightweight design
• Standard with yoke mount for easy out-of-the-box installation; ready for most applications
• Easily mounts to waterproof J-Box wall, pole, or tenon
• Includes standard photocell for dusk-to-dawn functionality
• PowerSet feature allows for multiple “set and forget” lumen stops in each fixture
• FieldCCeT feature allows for multiple “set and forget” CCT options in each fixture
• Low profile and versatile lightweight design
• Standard with yoke mount for easy out-of-the-box installation; ready for most applications
• Easily mounts to waterproof J-Box wall, pole, or tenon
• Includes standard photocell for dusk-to-dawn functionality
• PowerSet feature allows for multiple “set and forget” lumen stops in each fixture
• FieldCCeT feature allows for multiple “set and forget” CCT options in each fixture
| Part Number | FL2/50W/7FCCT/UD/Y/PC |
|---|---|
| Manufacturer | Eiko |
| Watts | 50 Watts |
| Lumens | 6500 |
| CRI | 70 |
| Color Temperature | 3000 Kelvin, 4000 Kelvin, 5000 Kelvin |
| Input Voltage | 120V-277V |
| Rated Life | 50,000 hours + |
| Minimum Operating Temperature | -40°F to 104°F (-40°C to 40°C) |
| Maximum Operating Temperature | -40°F to 104°F (-40°C to 40°C) |
| Dimensions | 8.9" W x 7.8" H |
| IP_Rating | IP65 |
| Certifications | ![]() ![]() ![]() ![]() |
| Warranty | 5 Year |
| Lead Time | Not Specified |
| UPC Code | 031293123350 |