* Excludes certain products - Only available for purchases of $1000 or More
•Emergency Battery designed for a quick installation to provide backup power during power outages, ensuring facilities always have a reliable light source
•Integrated safety hook directly latches onto UFO/round high bay’s existing eyebolt
•Constant power design provides constant light output for 90 minutes
•Self-diagnostic testing: 30 seconds monthly, 90 minutes annually
| Part Number | EEBW40WHA170 |
|---|---|
| Manufacturer | Eiko |
| Watts | 40 Watts |
| Lumens | 6000 |
| Input Voltage | 100V-277V |
| Dimensions | 5.47"x6.8" |
| Warranty | 5 Year |
| Certifications | ![]() ![]() |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Maximum Operating Temperature | 50°C |
| Lead Time | In Stock - Quick Ship |