* Excludes certain products - Only available for purchases of $1000 or More
•LED T8 Type B lamps easily replaces existing T8 fluorescent lamps by bypassing the existing fluorescent ballast and wiring directly to line voltage
•Internal LED driver means no need to replace a ballast resulting in long-term maintenance savings
•No socket changes; uses shunted or non-shunted sockets, for applicable single or double-ended applications
•Instantaneous full light output upon power-up
•Wide illumination angle provides up to 330° of light distribution
| Part Number | L12WT8/48/BSDG/840 |
|---|---|
| Manufacturer | Eiko |
| Watts | 12 Watts |
| Color Temperature | 4000 Kelvin |
| CRI | >82 |
| Lumens | 1800 |
| Lumens Per Watt | 150 |
| Beam Angle | 220° |
| Rated Life | 50,000 hours + |
| Input Voltage | 120V-277V |
| Dimmable | No |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Maximum Operating Temperature | 45°C |
| Dimensions | 47.66"x1.25" |
| Lead Time | In Stock - Quick Ship |
| Certifications | ![]() ![]() ![]() |
| UPC Code | 31293129413 |
| Warranty | 5 Year |